A 27 tagországgal rendelkező Európai Unió vezetői vésztanácskozásra gyűltek össze a párizsi Elysée-palotában, február 17-én ám csak a legfontosabb személyeket hívták meg a különleges eseményre. Kiváló alkalom volt ez arra, hogy megtudjuk végre kik is számítanak igazán jelenleg Európában (mely országok és személyek). Az eseményen készült alábbi fotó kicsit eligazíthat bennünket a kérdésben.
A kép forrása: x.com/vonderleyen
A képen szereplők között megtaláljuk a francia, német, brit, olasz, spanyol, lengyel, dán és holland miniszterelnököket illetve természetesen az EU vezetőit: Antonio Costa-t (Európai Tanács elnöke) és Ursula von der Leyen-t (Európai Bizottság elnöke) és a NATO főtitkárát Mark Rutte-t. (Egy személy neve lemaradt a képen a dán és olasz miniszterelnök hölgyek között, ő Dick Schoof holland miniszterelnök.) A résztvevő államok a kontinensen legnagyobb GDP-t produkáló országai, egyedül Dánia lóg ki ezen a téren a sorból (mert ők kicsit lemaradásban vannak GDP terén). Alighanem ők a képen szereplők jelenleg a Putyin-Orbán páros legnagyobb riválisai.
Az EU-s elit párizsi csúcs-találkozójának fő témája leginkább annak a közös álláspontnak a kialakítása volt, mely a közelgő Donald Trump - Vlagyimir Putyin tárgyalások miatt lényeges Európa számára az ukrajnai háború kérdésében és amelynek részletes rendezési terveibe nem kívánják az amerikaiak bevonni az EU vezetőit.
A jövő megválaszolatlan nagy kérdése viszont, hogy ha Trump ki is hagyja Európát az ukrajnai háború rendezési tárgyalásaiból, megvalósítható e tisztán amerikai részvétellel a katonai-biztonsági garancia, az újjáépítés és az esetleges fegyveres biztosítás Ukrajnában. Másként megfogalmazva: ha most Trump minden pénzt ki is csavar a helyzetből magának (mint Ukrajna ásványkincsei és kiszolgáltatottsága miatt könnyen megszerezhető értékei) később is képes lesz uralni Európa nélkül a problémát? Vagy ez már igazából nem is érdekli csak a rövidtávú érdekek és pillanatnyi haszon foglalkoztatja?