Hol a középosztály valójában?
2025. február 06. írta: Nietzsche__

Hol a középosztály valójában?

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és a szociológusok szerint a társadalmi jövedelmi osztályokat ma 4 szempont alapján lehet meghatározni legobjektívabban: jövedelem (értsd: rendszeres havi kereset), vagyon (értsd: megszerzett, birtokolt javak), lakhatás (életkörülmények színvonala) és végül szellemi-lelki fejlődés alapján. 

kozeposztaly_utcakep.jpg

A kép forrása: barcelo.com

Ezek közül a leginkább fontos a jövedelmi kategória. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) definíciója szerint az számít középosztálybelinek, aki az átlagjövedelem 60 százalékánál többet, de a kétszeresénél kevesebbet keres. Ez a jelenlegi kereseti viszonyokra fordítva azt jelenti, hogy nettó 287 ezer és 956 ezer között keres. Ennek forrása Központi Statisztikai Hivatal nyilvános adatbázia. (A 2024 novemberi átlegkereset ugyanis: bruttó 695 100, nettó 478 000 Ft volt.) 

kozeposztaly_grafikon.jpg

Forrás: Index

Egy Eu-SILC-Index felmérés és elemzés alapján ma (2025 februárjában) a magyar társadalom 54,6%-a középosztálybeli és szerintünk hozzájuk számítandó még az a 7,4% is, aki jövedelme alapján ide sorolódik, csak nem érdeklődik a kultúra iránt. Az azért erősen kérdéses szerintünk, hogy miért kellene, hogy érdeklődjön és ha nem teszi attól miért esne ki a középosztályból, de ez inkább morális kérdés és sokkal inkább van köze az értelmiség meghatározáshoz mint a középosztályhoz. A lényeg, hogy a középosztályban anyagi szempontok alapján ma a lakosság 62%-a tartozik.

Felettük van 7,2% a felső osztály. Alattuk következik egy 6,4%-os réteg, akiket a kimutatás úgy nevez meg, hogy saját lakással nem rendelkezők. Hozzátennénk, ennek a rétegnek is egy része közép- vagy felsőosztálybeli, mert akadnak szép számmal olyanok, akik luxuslakásokat bérelve élnek kis hazánkban (vagy szállodákban életvitelszerűen). Végül legalul következik az a 24,4%-os réteg, akiket depriváltak, nyomorgóknak nevezhetünk, vagyis akik az átlagkereset 60%-a alatt visznek haza. (A havi nettó keresetük nem éri el a 287 ezer forintot.) 

Ami azonnal feltűnhet mindebből, hogy a középosztály jelentékeny réteg, 62-65% körüli. A másik, hogy ez megtévesztő, mert túl széles jövedelmi kategória lett meghatározva ennek a rétegnek a definiálására. Aki ma 287 ezerből él, vagyis a rezsijének kifizetése után napi néhány ezer forintja marad (élelemre, ruhára, közlekedése, szórakozásra) ugyanúgy középosztálybeli, mint aki nettó 956 ezret keres és így még a rezsije után is bőven tud naponta étteremben enni, nyaralni és megtakarítani. Ez így nyilvánvalóan hamis képet ad!

A reális és életszerű egy sokkal szűkebb kategorizálás lenne, mely mind lefelé mind felfelé szűkítené a közposztály meghatározását. Szerintünk ez a havi nettó 450 és 750-800 ezer forint között lenne reális. Így viszont már egy sokkal szűkebb intervallumot kapunk.

nietzsche_also_uj.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://nietzsche.blog.hu/api/trackback/id/tr6018790084

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Andy73 2025.02.07. 16:16:22

Az átlagfizetés duplája sem sok, ha nemcsak egyedülállókban gondolkozol, hanem családos emberekben, pláne többgyermekesekben.
Az egyedülállók vagy a gyermektelen párok viszont sokkal kevesebből is kijöhetnek, főleg ha van saját lakásuk vagy házuk.
A demográfiai helyzet azért is ilyen katasztrofális, mert nemcsak az a baj, hogy kevés gyermeket vállalnak az emberek, illetve a családok, hanem sokan nem is gondolkodnak családban, illetve nem is számolnak gyerekekkel.
süti beállítások módosítása