Az USA választójogi rendszere a republikánusoknak kedvez [16.]
2024. július 24. írta: Nietzsche__

Az USA választójogi rendszere a republikánusoknak kedvez [16.]

Az Amerikai Egyesült Államok választójogi rendszere teljesen eltér az európai és főleg a magyar választási rendszertől. Az a tény is kicsit egyedi Amerikában, hogy a választási véghajrába mindig ugyanaz a két párt jut: a republikánus és a demokrata (holott természetesen temérdek párt működik az USA-ban). Ezt egyébként politikai váltógazdaságnak hívjuk. A legelső amerikai elnök, az 1789 április 30-án beiktatott George Washington óta 46 elnök volt a Fehér Ház ura, amiből 19 volt demokrata, 26 konzervatív és egy pártonkívüli (maga Washington). Ha a két oldal legismertebb elnökeit nézzük, akkor a republikánusoknál kiemelhető: Abraham Lincoln, Eisenhower, Nixon, Reagan és a két Bush, a híres demokrata elnökök közül pedig: Woodrow Wilson, Roosevelt, Truman, Kennedy és Clinton.

trump_kamalaharris.jpg

A kép forrása: www.stern.de

Ami a két pártot illeti: a demokraták szimbóluma 200 éve a szamár, mert 1828-ban Andrew Jacksont így gúnyolták makacs természetéért, a jackass névvel illetve. Később ez az elnevezés rajta ragadt a demokratákon és ma már büszkén fel is vállalják a szamár szimbólumot (de inkább eltökélt, kitartó, elszánt jelzőket társítva az állathoz). A republikánusok szimbóluma az elefánt már 1861 óta, amikor az amerikai polgárháború kitörésekor Lincoln azt ígérte, hogy az északiak előretörése olyan megállíthatatlan lesz mint az elefánté. (Némi háttér infó ehhez: a polgárháborús időkben a déli államokban inkább a demokrata az északi államokban a republikánus párt volt a jellemzőbb.)

jaskass_elephant.jpg

Ami a jelenlegi helyzetet illeti: ma az a furcsa állapot a jellemző (jó ideje már), hogy a keleti part nagyvárosai (New York, Boston, Philadelphia ... stb) és a legnépesebb állam Kalifornia lakosságának döntő többsége demokrata, míg például Texas és a ritkán lakott vidékies közép-nyugati államok (pl Montana, Wyoming, Utah, Kansas, Oklahoma ... stb) republikánus többségűek. Ha az etnikai megoszlás és a társadalmi rétegek alapján vizsgálódunk: a színes-bőrűek, latinok, bevándorlók illetve a szegényebb rétegek, értelmiségiek nagy része, plusz a művészvilág és színész társadalom zöme demokrata. Ezzel szemben republikánusok a módosabb felső-középosztálybeliek, a fehérek, protestánsok többsége, a nacionalisták, konzervatív felfogásúak, illetve többnyire a katonák, rendőrök is. 

Ami az amerikai elektori választási rendszert illeti: nem az a döntő, hogy a voksok összeszámolása után kire szavaztak többen, hanem hogy hány államban lett egyik vagy másik elnökjelölt a győztes. Annak idején 2016-ban többen szavaztak Hillary Clintonra (65, 8 millióan, míg Trumpra csak 62,9 millióan)  mégis Trump nyert, mert több állam támogatta. Így 304 elektori szavaza lett, míg Hillarynak csak 227.

demokrata_rep_usa_allamok.jpg

Pirossal jelölt republikánus és kékkel jelölt demokrata többségű államok. Forrás: 270towin.com

Ez a rendszer a republikánusoknak kedvez, mert a hagyományos republikánus államokból mindig is több volt mint demokratából, noha a demokrata államokban nagyobb népesség él. Emiatt megismétlődhet a november 5-én lezajló elnökválasztáson a 2016-os forgatókönyv (ami abban is hasonlít a mostanira, hogy ezúttal is egy nővel küzd meg Trump): vagyis több szavazatot szerezhet Kamala Harris, de mivel Trump behúzza a temérdek alig lakott közép-nyugati államot simán győzhet. 

nietzsche_also_uj.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://nietzsche.blog.hu/api/trackback/id/tr3518453729

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dr Hessler 2024.07.26. 15:23:07

Úgy látszik ott is a vidéki tahók döntik el a választásokat. :)

Kovacs Nocraft Jozsefne 2024.07.26. 17:39:10

@Antonov_:

"Ezzel szemben republikánusok a módosabb felső-középosztálybeliek, a fehérek, protestánsok többsége, a nacionalisták, konzervatív felfogásúak, illetve többnyire a katonák, rendőrök"

Na igen, ők a vidéki tahók.

"a színes-bőrűek, latinok, bevándorlók illetve a szegényebb rétegek, értelmiségiek nagy része, plusz a művészvilág és színész társadalom zöme demokrata"

Ők meg ugye a városi értelmiség, különös tekintettel a színes bőrűekre, latinókra, bevándorlókra.

Dr Hessler 2024.07.26. 19:31:31

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Nincs ellentmondás itt. Montana, Idaho, Wyoming , Utah, Coloradó stb igenis Amerikában vidéknek számít és nem éppen a polgárosult sokkal inkább a gazdálkodó réteg lakja. Ezzel szemben az értelmiség igenis inkább a nagyvárosokba koncentrálódik.
süti beállítások módosítása